دبستان توحید
دبستان توحید

پسرانه شهرك کردزار شهرستان شهریار


برنامه وتقویم اجرایی سالانه دبستان پسرانه توحید

 

 

در اجراي ماده 5 و قسمت ب بند 3 ماده 10 آيين نامه اجرايي مدارس مجموعه حاضر كه  

شامل برنامه هاي پيش بيني شده و تقويم اجرايي سال تحصيلي89  ـ 88 مي باشد , پس از بررسي و كار كارشناسي همه جانبه در جلسات شوراي اداري مدرسه تنظيم و بعد از جمع بندي توسط مدير دبستان جهت بررسي در اختيار شوراي مدرسه قرار گرفت. در آخرين جلسه شوراي مدرسه (سال تحصيلي 88ـ87) برنامه پيشنهادي طرح , بررسي و تصويب گرديد. با اميد به اين كه طرح مصوب مورد تاييد شوراي مدرسه (سال تحصيلي 89ـ88) قرار گرفته و جهت اجرا ابلاغ گردد.

 

اعضا شوراي مدرسه (سال تحصيلي 89ـ88)

اباذر میرزایی قشلاقی                           مدير

محمد جواد نوری                                 مربي  پرورشي

تقی مرادپور                                       نماينده آموزگاران

اسحاق علی خوشنامی                                  نماينده انجمن اوليا و مربيان

با توجه به آيين نامه اجرايي مدارس كه چند سالي است مبناي كار اجرايي مراكز آموزشي قرار گرفته است و موادي از آن كه مربوط به برنامه سالانه مدارس است كه از نقاط بسيار خوب آيين نامه به شمار مي رود اگر به درستي اجرا شود مي تواند به رواني امور جاري مدرسه كمك نمايد. چون در اين مواد مدير موظف به ارايه برنامه سالانه مي باشد. چنانچه بخش اجرايي آموزشگاه و در راس آنها مدير معتقد به تنظيم برنامه سالانه (و حتي چند سال) باشد مجبور به شناخت و شفاف سازي اهدافي است كه خود و همكارانش مجري آن بوده و برنامه براي آن تنظيم شده است. در وضعيت موجود اكثر مديران مدارس با استفاده از دستورالعمل , شرح وظايف و تجربه شخصي به صورت مقطعي و روزمره وظايف خود را انجام مي دهند كه متاسفانه گاهي اوقات در حين اجرا با مشكل روبرو شده و شايد بخشي از فعاليت اجرايي فراموش شود. شناختن هدف و توجيه نمودن عوامل اجرايي نسبت به آن كمك بسيار مناسبي است جهت پيدا كردن راهكار و نظم بخشيدن به امور كه به برنامه ريزي منتهي مي شود.با عنايت به تجربه اي كه در تنظيم برنامه سالانه و اجراي آن در سال تحصيلي 89-88 داشتيم از اواسط سال تحصيلي در شوراي مدرسه با كمك همكاران شروع به بررسي و شناخت اهداف و برنامه ها نموده و نهايتاً برنامه تصويب شده حاضر حاصل گرديد. با توجه به محدوديت هايي كه در ايجاد آن دخالت نداشته و از عوامل خارج سازماني محسوب مي شوند سعي شده است پيش بيني هاي لازم به عمل آيد تا اثر عوامل مخل برنامه به حداقل خود رسيده و اميدواريم در صد بسيار زيادي از برنامه ها به اجرا در آيد.در پايان لازم مي دانم از همه كساني كه در تنظيم و تصويب برنامه و تقويم اجرايي دخالت داشته اند تشكر و قدرداني نمايم.

 

اباذر میرزایی قشلاقی مديردبستان توحید پسران

 

 

برنامه هاي پيش بيني شده و مصوب سال تحصيلي 89-88 شامل سه بخش عمده است :

1- امورآموزشي

2-امورپرورشي

3- امورمالي و پشيباني

در اين برنامه رشد و شكوفايي استعدادهاي دانش آموزان0تقويت كرامت انساني و نوع دوستي 0تقويت تفكر تعاون و مشاركت دانش آموزان همكاران و اولياء در جهت سياست كلي ياري رساندن , رشد دادن و پيوند دادن مد نظر قرار گرفته است.

 

الف: امورآموزشي

 

اين بخش در برگيرنده دانش آموزان0كاركنان و اولياء است.

1-دانش آموزان

در تنظيم برنامه هفتگي سعي شده تعادل در سبكي و سنگيني درس رعايت شود و فاصله ارايه درس در هفته نيز متعادل باشد. فعاليت هاي فوق العاده پيش بيني شده براي دانش آموزان شامل برگزاري كلاس هاي فوق برنامه طبق ضوابط اداري0تشكيل كلاس هاي تقويتي براي دانش آموزاني كه توان علمي كمتري دارند0برنامه ريزي جهت شركت دانش آموزان پايه پنجم دركلاس هاي انجمن علمي 0برگزاري آزمون هاي مستمر ماهانه و هفتگي و تشكيل گروه هاي درسي.

2- كاركنان

با توجه به پيشرفت علوم و تغيير در روش هاي آموزشي كليه كاركنان نياز به بازآموزي و طي دوره هاي مختلف ضمن خدمت دارند. تشويق و تحريك همكاران براي شركت در كلاس هاي مختلف و همچنين برگزاري كلاس هاي آموزشي عمومي نظير  C.I. T و دعوت از اساتيد در جلسات شوراها و يا گروه هاي درسي كه از سوي آموزش و پرورش اجرا مي شود در برنامه پيش بيني شده است..

3- اوليا

به تجربه ثابت شده است عدم آگاهي اوليا از مسائل و قوانين آموزش و پرورش در سرنوشت دانش آموزان تاثير منفي گذاشته است. در زمينه آموزش اوليا برگزاري كلاس هاي آموزش خانواده در موارد تعليم و تربيت0 نيازها و ويژگيهاي روانشناسانه دانش آموزان دوره ابتدايي0معضلات اجتماعي نظير اعتياد0طلاق0مسائل جرم و بزهكاري كودكان و دانش آموزان  و . . . پيش بيني شده است.البته كلاسهاي آموزش خانواده براي مادران و پدران به صورت مجزا در نظر گرفته شده است.لازم به ذكر است به دليل نبود سالن اجتماعات در آموزشگاه0با حمايت آموزش وپرورش و هماهنگي با مسجد محل جلسات در اين مكان برگزار خواهد شد.. 

 

 

ب: پرورشي

 

در اين بخش براي برنامه هاي اعتقادي , فرهنگي و هنري , ورزشي و اردويي پيش بيني هاي لازم به عمل آمده كه در برگيرنده دانش آموزان و كاركنان مي باشد.

1- اعتقادي

برگزاري و شركت در مسابقات فرهنگي0برگزاري مراسم اعياد و سوگواري و بزرگداشت ايام الله و تاكيد بر اقامه نماز وبرگزاري جلسات قرائت قرآن در ماه مبارك رمضان پيش بيني شده است.با توجه به اين كه مدرسه فاقد نمازخانه است0 به منظور احياي نماز جماعت و تجلي بيشتر آن سعي خواهد شد هر ماه چند نوبت ( با لحاظ كردن شرايط جوي )نماز جماعت ظهر و عصر در حیاط مدرسه با حضور همكاران و دانش آموزان اقامه شود.   

2-فرهنگي هنري

برنامه ريزي جهت شناسايي0 آموزش و هدايت دانش آموزان هنرمند در رشته هاي مختلف هنري (بازيگري و تئاتر0نقاشي و طراحي0 روزنامه ديواري و... ) و شركت در مسابقاتي كه در سطوح مختلف برگزار مي گردد. تشويق دانش آموزان و همكاران به كتابخواني و شركت در مسابقات كتابخواني و مقاله نويسي و روزنامه ديواري برگزاري مسابقه از مجلات رشد براي دانش آموزان و همكاران 0تشويق و ترغيب جهت شركت در مسابقات سراسري پرسش مهر كه ضمن ايجاد فرهنگ تفكر داراي اهداف مختلف فرهنگي و كاربردي است.اميد است در اين خصوص با تلاش و پيگيري هاي مربي پرورشي اهداف مورد نظر تحقق پيدا كند . 

3-اردويي

برگزاري اردوهاي درون مدرسه اي0درونشهري0 برونشهري و بازديد از مراكز علمي0 فرهنگـي0 تفريحي و موزه ها و در كنار هم قرار گرفتن دانش آموزان و مربيان اثرات بسيار خوب و سازنده اي در ايجاد الفت و آموزش غير مستقيم دارد. با برنامه ريزي و پيش بيني هايي كه به عمل آمد سعي مي شود هر دانش آموز در طول سال تحصيلي حداقل دوبار از امكانات ايجاد شده استفاده نمايد.

4- ورزشي

با عنايت به اثرات مثبت جسمي و روحي ورزش0فعاليت هاي ورزشي در بخش پرورشي از اولويت خاصي برخوردار است. تشويق و ترغيب دانش آموزان و همكاران جهت انجام ورزش صبحگاهي در مراسم آغازين كه همراه با موسيقي مناسب اجرا خواهد شد . شركت در مسابقات درون مدرسه اي(كلاسي و بين كلاسي) و منطقه اي 0 آموزش و تمرين تيم هاي ورزشي پيش بيني و برنامه ريزي شده است. در اين خصوص برپايي دو دوره مسابقه فوتبال گل كوچك به مناسبت 13 آبان ( روز دانش آموز ، دهه فجرو12 ارديبهشت روز معلم ) در نظر گرفته شده است كه هدف اين مسابقات آموزش مسايل اجتماعي ( تعاون و دوستي تجربه اندوزي و... ) خواهد بود.  

 

ج: پشتيباني

 

در امور مرتبط به پشتيباني نيروي انساني , امور مالي , امور عمراني , تجهيزات و ارتباطات از اهميت بيشتري برخوردارند و در مجموع اگر پشتيباني به درستي انجام گردد 0 به اجرا درآمدن تمام برنامه هاي پيش بيني شده بيشتر مي شود 0 در اين زمينه كمك و ياري مديريت آموزش وپرورش تاثير زيادي خواهد داشت.

1- نيروي انساني

نيروي انساني كه در دبستان توحید پسران پيش بيني مي شود بستگي به تعداد دانش آموز و تعداد كلاس دارد و با توجه به اينكه براي سال تحصيلي 89-88 تعداد 5 كلاس با حداقل 115 نفر دانش آموز (تراكم نسبي دانش آموزان هر كلاس 23 نفر ) در نظر گرفته شده است 0 پنج آموزگارمورد نياز است كه به صورت موظف از سوي مديريت آموزش وپرورش كارشناسي آموزش ابتدايي تامين خواهد شد. از آنجا كه 2 آموزگارسابقه بالاي 20سال دارا مي باشند و طبق مقررات مشمول يك روز تقليل ساعت ( مرخصي ) هستند 2 روز آموزگار جايگزين خواهيم داشت كه 0 يك روز پايه چهارم و يك روز پايه سوم را شامل مي شود . در اين خصوص با همكاران مربوطه تبادل نظر خواهد شد تا با تنظيم برنامه اي مناسب ضمن بهره مند شدن از آموزگاران جايگزين 0 اختلالي در آموزش دانش آموزان كلاس هاي مربوطه به وجود نياييد .ضمنا به ميزان 3 روز مربي پرورشي خواهيم داشت كه برادر محمد جواد نوری عهده دار اين سمت بوده كه با تشریک مساعی مدیریت وشورای مدرسه امور محوله را انجام خوهند داد.

در آموزشگاه0 از وجود سرکار خانم حدادی به عنوان نيروي خدماتي بهره منديم كه علاوه بر اين مدرسه0 در نوبت عكس (راهنمایی آیت الله رفسنجانی) هم به عنوان اضافه كار مشغول خواهد شد .

 با توجه به آمار دانش آموزان0 از وجود معاون آموزشي0 معاون پرورشي0 مربي بهداشت0 دفتردار بي بهره هستيم كه وظايف  اين سمت ها به عهده مدير مدرسه گذاشته شده است .  

2- امور مالي

علي رغم افزايش قابل توجه ميزان سرانه دانش آموزي نسبت به سنوات قبل0 با توجه به برآورد هزينه هاي پيش بيني شده0براي سال تحصيلي 89-88  به حداقل چهل وپنج ميليون ريال اعتبار نياز است تا بتوانيم هزينه هاي جاري (آب0 برق0 گاز0 تلفن و ارتباطات0 تعميرات و تجهيزات0هزينه هاي مصرفي و غيرمصرفي0 امورآموزشي و پرورشي0 امتحانات0 اردوها0 برپايي اعياد و مناسبتهاي مذهبي وملي و000 را پرداخت نمود. از اين ميزان اعتبار بخشي از طرف مديريت آموزش و پرورش تامين و اميد است مابقي با آگاه سازي اولياء دانش آموزان و نيز كمك خيرين جذب شود . در نهايت در صورت كمبود بودجه با عنايت به اولويت هاي فعاليت هاي پيش بيني شده بخشي از آن ها كه اهميت كمتري دارد اجرا نخواهد شد.

 

4-تعميرات

با توجه به بازدید معاونت پرورشی مدیریت وشیوع بیماری انفولانزای نوع Aاقدامات زیر مورد تاکید قرار می گیرد

·        تعمیر وبهسازی سیستم گرمایشی شوفازهای مدرسه  

·   رنگ آميزي 0انباري0 دستشويي ها0آبخوري 0ديوارهاي حياط مدرسه و ديوارنماي بيروني مدرسه

·   رنگ آميزي درب و پنجره ها و حفاظ هاي كلاسها 0دفتر0 راهرو 0 0انباري 0دستشويي0آبخوري و درب مدرسه

·        به سازي سيستم برق كشي ساختمان و تعويض لامپ هاي سوخته

·        تعويض شيشه هاي شكسته شده پنجره ها

·        به سازي سيستم حفاظتي و دزدگير مدرسه

·        خط كشي محل اجراي مراسم صبحگاهي و صفوف كلاسي و زمين ورزش

·        رنگ آميزي و نصب صندوق همراز ( پاسخ به سئوالات دانش آموزان )

·        تعمیر وبهسازی سرویس بهداشتی دانش آموزان وهمکاران

·        احداث سکو جهت انجام مراسمات

5-تجهيزات

ü     تهيه و نصب تابلوهاوایت برد كلاسي0 رنگ آميزي و خط كشي0

ü     نگارش ذكر بسم الله الرحمن الرحيم و الا به ذكر الله تطمئن القلوب در دو حاشيه بالا تابلو

ü     تهيه و نصب قاب عكس هاي حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبري

ü     تهيه و نصب تابلوي اعلانات كلاسي از جنس يونوليت با پوشش پارچه اي با قاب آلومينيومي

ü     تهيه و نصب تابلوي اعلانات راهرو و حياط مدرسه

ü     تهيه و نصب آينه قاب دار در كلاسها0 دفتر و آبخوري

ü     تهيه و نصب ساعت ديواري براي كلاس ها

ü     تهيه تاقچه پوش و روميزي

ü     به سازي باغچه هاي حياط مدرسه و تهيه گلدان هاي مناسب براي كلاس ها

ü     پاكسازي و تهيه كتب جديد براي كتابخانه

ü     تهيه ملزومات ورزشي ( توپ هاي مختلف0 ميله واليبال0 بارفيكس و... )

ü     تهيه آبنما

ü     تهيه0 رنگ آميزي و نصب ميله پرچم حياط

ü  تهيه و نصب پلاكاردهاي مخصوص بازگشايي مدارس0 آغاز هفته دفاع مقدس و ماه مبارك محرم

ü     تهيه و نصب پرده براي كلاس ها و دفتر

ü     تهیه ونصب کمد کتابخانه کلاس

ü     تهیه کمد جوایز

ü     تهیه مبلمان اداری

ü     تهیه سیستم رایانه وپرینتر رنگی

ü     تهیه تلویزیون ودستگاه DVD

ü     تهیه کمد تلویزیون

ü     تهیه رخت آویز برای کلاسها

6-ارتباطات

فعال كردن وبلاگ وپست الکترونیکی دبستان توحید پسران جهت ارتباط دانش آموزان , اوليا دانش آموزان , ساير مدارس و مراكز علمي0براي استفاده علمي , آموزشي دانش آموزان و كاركنان , اطلاع رساني و آگاهي اوليا از وضعيت دانش آموزان.

 

طرحها و برنامه هاي پيش بيني شده

 

برنامه سالانه دبستان توحید پسران در راستاي اهداف و سياستهاي آموزش وپرورش در جهت برنامه ريزي و تعيين هدف و خط مشي و هم چنين پيش بيني و آينده نگري و راهكارهاي رسيدن به اهداف تدوين گرديده

اهم اولويتهاي سال تحصيلي 89-88 به شرح ذيل مي باشد.

طرح مشاركت اولياء در خصوص تهيه و تجهيز امكانات لازم مدرسه

طرح تقويت اعتقادات مذهبي دانش آموزان و رشد اخلاقي آنها

طرح ايجاد و گسترش كتابخانه و افزايش و تقويت فرهنگ كتابخواني

طرح تقويت ورزش و تربيت بدني و مسابقات ورزشي در دبستان

طرح مشاركت دانش آموزان در امور آموزشگاه و تقويت توان مديريتي آنان

طرح گسترش فرهنگ پژوهش در دبستان و تشويق دانش آموزان و آموزگاران به انجام بررسي ها و پژوهشهاي كتابخانه اي 

طرح شناخت دانش آموزان كم بضاعت و برنامه ريزي در جهت كمك به آنان طبق برنامه سال گذشته

طرح معرفي آموزشگاه برنامه ها فعاليتها و روند رشدتحت عنوان (دبستان ما در هفته اي كه گذشت) و (بهترين هاي هفته گذشته در دبستان توحید پسران )با بهره گيري از نمودارها و آمارهاي گوناگون

طرح افزايش قبولي و كارايي دبستان و كاهش افت تحصيلي

*طرح روانخوانی قران کریم در پایه های سوم وچهارم

*طرح ارزشیابی کیفی توصیفی در پایه های اول ودوم 

*طرح آوای دانش (پیک آدینه) جهت تعمیق یادگیری

طرح دانش افزايي آموزگاران و تبادل تجارب آنان از طريق شوراي آموزگاران

طرح به كارگيري وسايل كمك آموزشي و آزمايشگاهي جهت آموزش بهتر

*طرح بهسازي نظام تشويق و تنبيه آموزگاران در آموزشگاه از طریق تهیه وتوزیع چک کارت

طرح ارزشيابي از كاركنان دبستان و ارشاد و راهنمايي آنان

طرح تقويت روحيه كاركنان آموزشگاه با برگزاري اردو وگردش

طرح آشنا نمودن كاركنان و دانش آموزان با اهداف و وظايف آموزشگاه0 آيين نامه ها و دستورالعملهاي آموزشي اداري امتحاني و انضباطي

طرح ارتباط با فارغ التحصيلان و آگاهي از موفقيتهاي آنان و بهره گيري از تجارب و نظريات آنان در فرايند تعليم و تربيت آموزشگاه

طرح آشنايي با جامعه و شناخت محيط پيراموني خود

طرح شناخت و پرورش استعدادهاي دانش آموزان و معرفي آنان به مسابقات علمي - مذهبي - ورزشي و هنري

طرح ايجاد نمايشگاههاي گوناگون در آموزشگاه

طرح بهسازي نظام امتحاني آموزشگاه تهيه بانك سوالات و اجراي مناسب امتحانات و كاهش اضطراب   دانش آموزان

طرح استفاده بهينه از همه امكانات موجود در مدرسه در طول سال تحصيلي و تابستان

طرح ارتباط والدين دانش آموزان با آموزگاران در ايام سال تحصيلي

طرح ايجاد دوره هاي تقويتي و جبراني در خلال سال تحصيلي

طرح ايجاد تهسيلات و امكانات رفاهي براي دانش آموزان و معلمان آموزشگاه

طرح واگذاري بخشي از وظايف مديريتي به دانش آموزان (برنامه صبحگاهي- مراسم و مناسبت ها- نظارت و كنترل كلاسها- حياط- آبخوري و دستشويي ها و نظافت آنها)

طرح پوشيدن لباسهاي مناسب و وضع موي سر دانش آموزان

طرح نصب بريده جرايد مجلات و كيهان بچه ها در معرض ديد دانش آموزان

طرح ايجاد ايستگاه كتابخواني در حياط مدرسه 

طرح برگزاري مسابقات گوناگون علمي هنري - فرهنگي و ورزشي در آموزشگاه

طرح ارتقاء سطح كمي و كيفي (رشد كمي نسبت به سال قبل- بالا بردن سطح كيفي )

طرح نهادينه كردن پرسش مستمر و انجام امتحانات 4/5 سئوالي براي هر درس در طول هفته 

طرح گسترش آموزش از طريق كامپيوتر

تعمير و نگهداري لوازم و تجهيزات آموزشگاه

*طرح ازمون بنیه علمی(پیشرفت تحصیلی) در پایه های سوم ،چهارم وپنجم

طرح برگزاي كلاسهاي رفع اشكال درايام امتحانات نوبت اول و دوم

طرح ايجاد انگيزه در معلمان در خصوص استفاده از روشهاي نوين تدريس و شركت در مسابقات الگو هاي برتر تدريس با ارائه طراحی آموزشی

 

هدف گذاري دبستان توحید پسران در سال تحصيلي 89-88

 

1- ارتقا سطح كمي و كيفي دبستان

الف)2 درصد رشد كمي نسبت به سال قبل

ب) بالا بردن سطح كيفي (بالا بردن ميانگين قبولي به ميزان 25صدم نمره)

2- نهادينه كردن پرسش مستمر:

æ    بالا بردن آمادگي دانش آموزان و جبران عقب ماندگي هفتگي

æ    برگزاري امتحانات 4/5 سئوالي براي هر درس در طول هفته

3- گسترش آموزش ازطريق طرح تصوير :

æ    تنوع در تدريس به منظور بالا بردن سطح كيفي وكمي

æ    بهره گيري از كامپيوتر و تلويزيون در آموزش دروس مختلف

æ  تهيه فيلم ها سي دي هاي كمك آموزشي( اطلس بدن جهان طبيعت تاريخ ايران جغرافيا و قرآن و... )

4- برگزاري مسابقات علمي

æ    ايجاد انگيزه بالا بردن سطح علمي دانش آموزان

æ    برگزاري كلاس انجمن علمي براي دانش آموزان پايه پنجم ( با شرط معدل بالاتر از 17 )

استفاده از مدرسان آموزش كامپيوتر زبان انگليسي الكترونيك طراحي كمكهاي اوليه و هلال احمر تشريح و نجوم 

5- تهيه كارنامه پيشرفت تحصيلي :

اطلاع والدين دانش آموزان از وضعيت درسي دانش آموز به منظوركمك به دانش آموز و مدرسه براي جبران عقب ماندگي دو بار طي سال ( يك ماه پيش از شروع امتحانات )

6-گسترش كتابخانه:

الف) تقويت علمي دانش آموزان

ب ) پر كردن اوقات فراغت

ج) ايجاد زمينه مناسب براي رشد روحيه مشاركت

د ) بالا بردن سطح تربيتي دانش آموز

æ    انجام مسابقات كتابخواني

æ    اهداء كتاب به عنوان بهترين نوع جايزه

æ    برپايي نمايشگاه كتاب در مدرسه

æ    ترغيب دانش آموزان به اهداء حداقل يك كتاب به كتابخانه مدرسه

æ    ترغيب اولياء جهت اشتراك مجلات پيوند

æ    ترغيب آموزگاران جهت اشتراك مجله آموزش ابتدايي معلم و تكنولوژي آموزشي

æ    فعال كردن كتابخانه دفتر آموزشگاه جهت استفاده همكاران واولياء دانش آموزان

7-پيگيري جهت استفاده از اينترنت :

الف) بالا بردن سطح آگاهي همكاران

ب) ايجاد انگيزه در دانش آموزان

ج) دسترسي آسان به منابع علمي

د)ساخت وبلاگ مدرسه (http://www.Tohidschool1.blogfa.com/)

ه)اطلاع رساني به اولياء و دانش آموزان جهت مراجعه به ( وبلاگ دبستان توحید پسران )

8- دعوت از دانش آموزاني كه در اين آموزشگاه تحصيل كرده و به مدارج عالي تحصيلي راه يافته اند

ايجاد انگيزه در دانش آموزان

9- برگزاري حداقل دو دوره امتحان ماهانه يك ماه پيش از امتحانات اصلي :

æ    ايجاد آمادگي

æ    از بين بردن التهاب و استرس وترس از امتحان

æ    مشخص نمودن نقاط قوت و ضعف فرايند يادگيري

æ  اطلاع يابي دانش آموزان معلمان و اولياء از پيشرفت درسي و يافتن نقاط ضعف و تلاش جهت رفع نواقص

10- تشكيل كلاسهاي تقويتي :

الف) بالا بردن سطح كيفي وكمي آموزش

ب) جلوگيري از افت تحصيلي

11- تعمير و نگهداري لوازم وتجهيزات (ساختمان):

آماده نگهداشتن آموزشگاه براي هدف هاي بعدي

 

عوامل رشد دانش آموزان در آموزشگاه :

 

à   برقراري ارتباط با دانش آموزان در بدو ورود آنها به آموزشگاه

à آشنا نمودن دانش آموزان با محيط آموزشگاه و عوامل اجرايي و آيين نامه ها و مقررات مدرسه

à   سنجش مستمر دانش آموزان از نظر درسي و اخلاقي در طول سال تحصيلي

à   استفاده از معلمان مجرب در تدريس

à   همسو بودن كليه عوامل اجرايي و معلمان و اولياء در جهت اعتلاء و رشد دانش آموزان

à   نبود تعارض در بين همكاران داراي تقليل ساعت و همكاران جايگزين 

à   ايجاد انگيزه در دانش آموزان

à مشاوره و راهنمايي مستمر دانش آموزان توسط مدير و مربي پرورشي آموزشگاه در طول سال تحصيلي

à   ارتباط آموزشگاه با والدين و پيگيري گزارش روند تحصيلي دانش آموزان

à   تكريم و ارزش نهادن به دانش آموزان

à   سعي در جهت كاهش اضطراب در دانش آموزان

à   واگذاري بخشي از مسئوليت هاي آموزشگاهي به دانش آموزان ((مديريت مشاركتي))

à   استفاده از كلاسهاي جبراني ضمن سال در بعضي از دروس

à   برگزاري كلاسهاي رفع اشكال در ايام امتحانات

à   استفاده از روشهاي نوين تدريس توسط معلمان

à   فعال نمودن دانش آموزان در كلاس تدريس

à   تشويق دانش آموزان در ارائه مقالات و پژوهش و تحقيق در خصوص مواد درسي

à معرفي دانش آموزان برتر در زمينه هاي مختلف ( درسي ورزشي اخلاقي بهداشتي و...) در مراسم صبحگاهي

à   تشكيل جلسات متعدد بادانش آموزان و نظر خواهي از آنها

à   اطلاع رساني به خانواده ها در خصوص روند تحصيلي دانش آموزان

à   تمهيد مقدمات در تمامي زمينه هاي رشد دانش آموز

à   ايجاد رقابت سالم در بين دانش آموزان در سطح فردي گروهي كلاسي 

à   كاهش تراكم كلاس

à   كنترل و نظارت بر پيشرفت تحصيلي دانش آموزان

à   تهيه گزارش كار توسط دانش آموزان در دروس مختلف

à تقدير و تشويق مستمر دانش آموزان در پيشرفت روز افزون امور تحصيلي( كارت هاي تشويقي تقديرنامه و جوايز مختلف )

à احترام به نظرات و عقايد دانش آموزان و اجازه ابراز وجود به آنها با برگزاري مسابقه اي تحت عنوان( نظر تو در مورد ... چيست؟)

à   مشاركت دانش آموزان در امور آموزشي و فرهنگي و كلاسهاي فوق برنامه

à   استفاده از والدين در كميته هاي مشورتي و نظر خواهي از آنها جهت بهبود وضعيت مدرسه

à   برقراري ارتباط با دانش آموزان و دادن مسئوليت به آنها در مسايل آموزشي و انتظاماتي

 

تنگناهاي موجود در دبستان توحید پسران 

 

1-كمبود تجهيزات و وسايل كمك آموزشي

2-كمبود فضاي آموزشي كلاس ها - حياط و كتابخانه

3-نداشتن سالن اجتماعات امتحانات ورزش و کتابخانه  

4-كيفيت نامطلوب ساختمان و كلاس هاي دبستان و قديمي و فرسودن بودن بنا

5-عدم تخصيص سرانه دانش آموزي در زمان مناسب

6- كمبود كادر آموزشي (معاون آموزشي معاون پرورشي مربي بهداشت و دفتردار)در

7- نبود (اتاق سمعي و بصري بهداشت  ) در مدرسه

 

ايجادكميته آموزشي

 

هدف : ايجاد دقت در وضعيت آموزشي ، ارزشيابي آموزشي و روشها و فنون تدريس

وظايف:

1-دقت در وضعيت آموزشي دانش آموزان در زمان ثبت نام

2-توضيح موارد آموزشي نتايج توجه به قوانين آموزشي .

3-ارائه بحث هاي آموزشي در جلسات شوراي آموزگاران مدرسه

4-ارائه بحث آموزشي با موضوع خلاقيت .

5-ارائه روشهاي نوين

6-تشكيل كتابخانه آموزشي معلمان در دفتر

7-كوشش درجهت غني ساختن كتابخانه آموزشي معلمان

8-نصب چارت هاي آموزشي در زمينه هاي شيوه مطالعه

9-معرفي دانش آموزان مشكل دار به مربي پرورشي ودر مراحل بعدي به كارشناسي مشاوره 

 10-جمع آوري بحث هاي موضوعي معلمان و ارائه در شوراي معلمان

11-دعوت سخنران در زمينه مسائل آموزشي روز در شوراي معلمان

12-جمع آوري ميانگين هاي قبولي كلاسها كه توسط خود معلمان تهيه ميگردد .

13-تشويق دانش آموزان با اهداء جوايز متنوع موجود در كمد جوايز مدرسه

14-جمع آوري تجربه هاي موفق همكاران در زمينه ارتقاء رشد فردي و اجتماعي دانش آموزان و ارسال آنها به اداره متبوع.

 

ايجادكميته رفاهي

 

هدف :ايجاد رغبت در بين همكاران و دانش آموزان ، ايجاد محيطي با نشاط جهت انجام فعاليت ها

وظايف:

ايجاد صندوق قرض الحسنه در صورت موافقت همكاران

1-بررسي نيازهاي آموزشگاهي و تمهيدات لازم براي ايجاد محيطي مناسب .

2- رفع نيازهاي همكاران در حد امكان .

3-نصب نيمكت هاي سيماني براي رفاه دانش آموزان در حياط مدرسه .

4-نصب شيرهاي آب و مايع دستشويي براي دانش آموزان در آبخوري مدرسه .

5- زيبا سازي فضاي مدرسه

6-به سازي فضاي سبز حياط

 

كميته پرورشي

 

هدف : ترغيب ، تشويق دانش آموزان در مراسم عبادي ـ سياسي به خصوص نماز

وظايف:

1- اعلام برنامه روزهاي برگزاري مراسم نماز جماعت در ابتداي سال تحصيلي .

2- اعلام برنامه مناسبت ها در ابتداي سال تحصيلي .

3- استفاده از شيوه هاي متنوع در جذب دانش آموزان به مراسم عبادي به خصوص نماز ( ايجاد تنوع در مكان ، پارك ، حياط مدرسه و غيره )

4- تهيه جانماز و مهر نماز

5- تشويق دانش آموزان نمازگزار به شكلهاي متنوع

6- برگزاري جلسات عزاداری در ماه محرم

7- اجراي ويژه برنامه 13 آبان

8- اعلام برنامه ريزي اجراي مراسم دهه فجر با مشاركت و مسئوليت معلمان

9- برنامه ريزي به مناسبت هفته بسيج دانش آموزي

10- برگزاري مسابقه حفظ قرآن به مناسبت ماه مبارك رمضان

11- احياء هفته كتاب در تمامي ايام سال

12-تبيين اهميت كتاب و لزوم مطالعه جهت اولياء دانش آموزان در جلسات آموزش خانواده و...

13- اطلاع رساني درخصوص كتب جديد الانتشار در تابلو اعلانات مدرسه .

14- ايجاد جلسات بحث و گفتگو بررسي كتاب ، مسائل فرهنگي ، اجتماعي ، سياسي ، خانوادگي هر ماه يكبار به صورت كلاسي با حضور دانش آموزان و معلمان كلاس مربوطه .

15- برگزاري جلسات مختلف با دانش آموزان و همكاران جهت انجام هرچه بهتر مسابقات و سرويس دهي مناسب كتابخانه .

16- حضور فعال در مسابقات شهرستان، پرسش مهر توسط همكاران و دانش آموزان .

17- عضويت كليه همكاران و دانش آموزان در كتابخانه مدرسه .

18-تقويت و تشويق دانش آموزان مستعد قرآني.

19-تهيه كارت عضويت كتابخانه براي همه دانش آموزان 

20-برگزاري جلسات پرسش و پاسخ ديني در دبستان

21-افزايش مشاركتهاي مديريتي واجتماعي و تربيتي دانش آموزان

22-توسعه و تقويت فعاليتهاي شوراي دانش آموزي

23-افزايش مشاركت دانش آموزان در مسابقات فرهنگي و هنري

24-استمرار طرح پيشگيري از مشكلات رفتاري دانش آموزان

 

كميته اداري

 

هدف :ايجاد سرعت بخشيدن و به روز بودن امورات برپايه قوانين و رعايت ضوابط حاكم بر مدرسـه

وظايف:

1- تدوين مدارك دانش آموزان ثبت نام شده دوره جديد در پوشه هاي مخصوص و جلوگيري از ازدحام اوراق و مدارك غيرضروري دانش آموزان

2- تهيه پوشه هاي مخصوص بخشنامه هاي اقدامي مربوط به همكاران و...

3-تهيه مشخصات فردي دانش آموزان ( نام ونام خانوادگي كلاس معدل و مدرسه سال قبل- آدرس محل سكونت و تلفن تماس شغل و ميزان تحصيلات والدين تعداد افراد خانواده و...

4-تهيه دفنر انظباطي .

5- معدل گيري نوبت اول و دوم دروس دانش آموزان هر كلاس

6- تهيه و تنظيم درصد قبولي و معدل كلاسي هر كلاس و رسم نمودار كامپيوتري آن .

7- تهيه كارت تشويق و تقديرنامه از دانش آموزان برتر هركلاس در زمينه هاي مختلف

8- تهيه و تنظيم و اعلام نتايج امتحانات كلاسها و انتخاب كلاس برتر و نصب اسامي يا عكس دانش آموزان برتر .

9-تحويل كليه مدارك موجود دانش آموزان پايه پنجم- تهيه و تنظيم گواهينامه اصلي آنان

10-تهيه پوشه با درج كاورهاي مخصوص براي حفظ و نگهداري پرونده كاركنان اداري و آموزشي مدرسه .

 

كميته انضباطي

 

هدف : آشنايي و ايجاد فرهنگ احترام به قوانين و رعايت ضوابط حاكم بر مدرسـه

وظايف:

1-برگزاري جلسات جهت ارائه قوانين و تسهيل رسيدگي به مسائل انضباطي دانش آموزان و تعجيل در تصميم گيري تخلف ، متخلف .

2-تدوين و اجراي آئين نامه انضباطي با توجه به ضوابط حاكم بر مدرسه .

3-تهيه و تنظيم فرم اخلاقي ، انضباطي ، آموزشي براي هر نوبت سال تحصيلي به كليه معلمان براي تمامي دانش آموزان .

4-رسيدگي به حضور و غياب دانش آموزان به روز و پيگيري علت عدم حضور دانش آموز غايب در مدرسه بواسطه تماس با ولي ايشان .

5-ورود و خروج به موقع همکاران و دانش آموزان

6-آموزش استفاده بهینه از اوقات فراغت

7-آموزش اهمیت نظم و انضباط در مدرسه و خارج از محیط مدرسه

8-احترام به حق دیگران

9-آموزش احترام به خود در خلوت جهت تقویت اعتماد به نفس

10-انتخاب نمایندگان از داخل دانش آموزان برای کنترل حضور و غیاب دانش آموزان

11-ایجاد کمیته انضباطی برای رسيدگی به دلایل مشکلات و غیبت دانش آموزان یا عدم رعایت قوانین توسط آنان

12-رفع معضلات اخلاقی توسط معلمانی که می توانند نقش مشاور را نیز ایفا نمایند .

13-آموزش تربیت دینی اخلاقی در قالب رعایت انضباط

14-تهیه دفتر بررسی خصوصیات انضباطی دانش آموزان

15-ارتباط با اولیاء جهت رفع مشکلات اخلاقی دانش آموزان با هماهنگی های قبلی

16-آموزش اهمیت به وقت ، جلوگیری از اتلاف وقت

17-تهیه و تنظیم فرم انضباطی و اخلاقی برای هر نوبت از سال تحصیلی

 

كميته ورزشي

 

هدف:فعال كردن تربيت بدني در آموزشگاه

وظايف:

1-اجراي ورزش صبحگاهي

2-شناخت ضعفهاي عضلاني و اسكلتي دانش آموزان

3-تجهيز دبستان به وسايل ورزشي

4-استفاده از مشاركتهاي مردمي جهت خريد وسايل ورزشي

5-پوشش لباس ورزشي و كاور ورزشي در ساعات ورزش دانش آموزان

6-فعال كردن مسابقات داخل آموزشگاهي

7-شركت دانش آموزان در مسابقات ورزشي در سطح كلاس - مدرسه و شهرستان

8-تشكيل گروه هاي ورزشي دررشته هاي مختلف

9-تهيه وسايل و امكانات ورزشي براي دانش آموزان

10-اجراي نرمش در مراسم آغازين

11-تقدير از همكاران شركت كننده در فعاليت هاي ورزشي

 

تعيين سياست و اولويتهاي توسعه كمي و كيفي دبستان در سال تحصيلي 85-85

 

æ    افزايش درصد قبولي در امتحانات نهايي

æ    كاهش افت تحصيلي در درس رياضي و املاء پايه هاي سوم و چهارم

æ    تشكيل كلاسهاي تقويتي جهت دانش آموزان مخصوصا پايه پنجم

æ    پيگيري جهت توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات و I.T در دبستان

æ    بهينه سازي فرايند تدريس و يادگيري

æ    بهينه سازي ارزشيابي مستمر

æ    نظارت و كنترل

æ    بسيج امكانات و منابع

æ    بهره گيري از توانمندي هاي دانش آموزان و اولياء و كاركنان دبستان

æ  استفاده از نهادها و ديگر سازمانها با هماهنگي مديريت آموزش و پرورش شهرستان نجف آباد

æ    تهيه و تجهيز كتابخانه جهت استفاده دانش آموزان و معلمان و اولياء

æ  آموزش از طريق رسانه هاي ديداري و شنيداري (كامپيوتر تلويزيون ضبط صوت -  ويديو  و سي دي

æ    تشكيل جلسات و دعوت از صاحب نظران آموزشي و تربيتي

 

 

 

 

شاخصهاي رفتاري مديريت دبستان توحید پسران

سال تحصيلي 89-88

 

1-توجه به روابط انساني صحيح در محيط كار

 

v    -بهره گيري از اخلاق اسلامي در روابط انساني

v    -احترام به كليه كاركنان دبستان و تكريم شخصيت آنان

v    -توجه به نظرات و پيشنهادات كاركنان براي بهبود امور آموزشي و پرورشي

v    -توجه به مشكلات كاركنان

v    -تقويت روحيه و ايجاد رضايت در كاركنان دبستان

v    -توجه به انواع نيازهاي كاركنان و دانش آموزان و شركت در شادي ها و مصايب آنها

 

2-هدايت و رهبري گروهي

 

Ø  -استفاده از تواناييهاي خدادادي كاركنان در جهت اهداف و برنامه تعيين شده در دبستان

Ø     -ايجاد محيط و شرايطي جهت شكوفاي قابليتهاي خدادادي در دانش آموزان

Ø     -پرهيز از تعارض در محيط كاري

Ø     -تشكيل به موقع شوراها و انجمنهاي متعدد واحد آموزشي

 

3-سازمان دهي امور دبستان

 

o   -شناسايي توانمنديهاي علمي و فني كاركنان دبستان و بكارگيري هر عضو در جاي مناسب

o       -ابلاغ وظايف هر يك از كاركنان در سال تحصيلي و عقد قرارداد انجام وظايف با آنها

o       -تقسيم وظايف كاركنان و رعايت سلسله مراتب سازماني در آموزشگاه

o       -بهره گيري از نهادها و سازمانهاي متعدد جامعه در گسترش كمي و كيفي آموزش

4-مديريت امور آموزشي و پرورشي

 

Ø  آشنا ساختن كاركنان آموزشگاه با اهداف دبستان و اهداف درسي به ويژه اهداف رفتاري

Ø  شناسايي خصايص زيستي و رواني و اجتماعي دانش آموزان و برنامه ريزي آموزشي و پرورشي آنان

Ø  استفاده از منابع انساني و امكانات دروني و بروني سازمان در فرايند آموزش وپرورش دانش آموزان -توجه به آيين نامه ها و مقررات آموزشي و امتحاني در سال تحصيلي

Ø     شركت دادن دانش آموزان در مسابقات هنري فرهنگي و علمي

Ø  استفاده از مشاوره و راهنمايي به منظور كمك به حل مشكلات جسماني عاطفي اجتماعي و اخلاقي و تحصيلي دانش آموزان

Ø     -تشويق معلمان جهت شركت در گروههاي آموزشي شهرستان و استان

 

5-امور اداري و مالي وتداركاتي

 

        استفاده از امكانات مالي و مشاركتهاي مردمي در جهت ثمربخشي وتجهيز دبستان

        در اختيار گذاشتن آيين نامه ها و بخشنامه هاي واصله در اختيار كاركنان

   شناسايي افراد خير و استفاده از كمكهاي آنان در امور آموزشگاهي و افراد بي بضاعت

        تخصيص اعتبار جهت توسعه ورزش در دبستان

        تعمير و حفظ و نگهداري از وسايل و تجهيزات دبستان

 

6-امور ارزشيابي

 

í    شناسايي نقاط ضعف و قوت واحد آموزشي از طريق ارزشيابي

í    برنامه ريزي در جهت رفع موانع و ضعف موجود در آموزشگاه

í    نظارت و كنترل دقيق كاركنان و ارزشيابي آنان

í    نظر سنجي از دانش آموزان در سه مرحله در خصوص مديريت و كاركنان آموزشگاه

í  تشويق و تقدير از دانش آموزان و كاركناني كه در افزايش بازدهي آموزشگاه فعال مي باشند

 

 

انجمن و اولياء مربيان دبستان توحید پسران

 

اهداف:

ó  همفكري اولياء و مربيان در برطرف كردن بسياري از مشكلات آموزشي و تربيتي دانش آموزان

ó  استفاده مطلوب و موثر از توان تخصصي و مهارتهاي اولياء در مسايل مختلف آموزشي و تربيتي.

ó  استفاده از اولياء و مربيان  درپيشرفت تحصيلي، و جلوگيري به موقع از رفتارهاي ضداخلاقي دانش آموزان و برطرف كردن مسايل مادي مدرسه و تحقق اهداف آموزش و پرورش.

ó    ارتباط مستمر و مداوم خانه و مدرسه و حل  مشكلات دانش آموزان

ó  دعوت از اولياء دانش آموزان حداقل ماهي يك بار به مدرسه ، جهت آگاهي از وضعيت آموزشي و رفتاري فرزند خود.

ó    بر طرف كردن كمبودهاي موجود در مدرسه  با همكاري اولياء و مربيان.

ó    برگزاري جلسات عمومي انجمن اولياء و مربيان در هر فصل 

ó    انجام هزينه ها با اطلاع رئيس انجمن و تاييد در شوراي مالي

ó    تشكيل انجمن اولياء و مربيان هر دو هفته و يا حداقل هر ماه يك بار در آموزشگاه .

ó  ارايه پيشنهادها و طرح هاي مفيد به مدير مدرسه و مديريت  آموزش و پرورش شهرستان براي بهبود تعليم و تربيت دانش آموزان

ó    شركت نماينده انجمن در شوراي مدرسه جهت تصميمات اجرايي در آموزشگاه

ó    همكاري در تمامي زمينه هاي آموزشي و تربيتي

ó  جلب همكاري اولياي دانش آموزان جهت مشاركت و كمك و ارتقاي كيفيت فعاليت هاي مربوط و ارائه ي پيشنهادهاي لازم به مدير مدرسه

ó    مشاوره و برنامه ريزي درجهت تحقق هرچه بهتر اهداف انجمن

ó    همكاري و مشاركت با شوراي معلمان در برگزاري كلاس هاي فوق برنامه

ó    برنامه ريزي و تصميم گيري جهت تشكيل جلسات آموزش خانواده

ó  همكاري و مشاركت با مدير مدرسه دراجراي فعاليت هاي پرورشي ، برگزاري اردوهاي دانش آموزي و بازديد از مراكز علمي ،

ó    برنامه ريزي و تشكيل جلسات عمومي اولياي دانش آموزان

ó    نظارت برچگونگي اخذ كمك هاي مردمي با رعايت قوانين و مقررات مربوطه

ó  تشكيل شوراي مالي مدرسه با عضويت مدير مدرسه ، رئيس انجمن و نماينده ي شوراي معلمان دراولين جلسه ي انجمن

ó    مشاركت دراجراي برنامه هاي دانش آموزان در دبستان

ó  نظارت برنحوي هزينه ي وجوه حاصل از كمك هاي مردمي ، خدمات فوق برنامه ، سرانه ي دانش آموزان وكمك هاي شوراهاي آموزش وپرورش از طريق شوراي مالي و مطابقت موارد هزينه با برنامه هاي مصوب شوراي مدرسه

 

 

اهداف شوراي دانش آموزي دبستان توحید پسران

 

شوراي دانش آموزي به منظور تحقق امر تمركزدايي، مشاركت و حس مسووليت پذيري دانش آموزان در تعليم و تربيت، ايجاد بستر مناسب براي تربيت اجتماعي، تكريم شخصيت دانش‌آموزان و ايجاد ارتباط مطلوب و موثر بين دانش‌آموزان و اوليا مدرسه خواهد بود. نقش شوراي دانش آموزي  در تصميم‌سازي و تصميم‌گيري مدارس مهم مي باشد لذا شوراي دانش‌آموزي به‌منظور جلب مشاركت دانش آموزان و شركت آنان در پيشبرد اهداف آموزشي و تربيتي مدارس بسيار مهم بوده وآموزشگاه شهيد مرداني اميرآباد يكي از اولويت هاي كاري خود را در سال تحصيلي 89-88 توجه دادن به نظرات و پيشنهادات شوراي دانش آموزي مقرر كرده كه به شرح ذيل مي باشد :

Ø     تحكيم و تعميق ارزشها و باورهاي ديني

Ø     ارج نهادن به شخصيت و كرامت دانش آموزان و تقويت خود باوري و اعتماد به نفس در آنان

Ø     استفاده از نقطه نظرات دانش آموزان در امور مختلف مدرسه

Ø  تسهيل در حسن اجراي برنامه هاي آموزشي و پرورشي و امور اجرايي مدارس از طريق واگذاري مسئوليت به آنان

Ø  زمينه سازي براي آموزش و ارتقاء سطح فرهنگي - اجتماعي و تربيتي دانش آموزان براي حضور بهتر و موثرتر آنان در همه عرصه هاي اجتماعي

Ø     توسعه قدرت تصميم گيري و بهبود نظام آن از طريق مشاركت دانش آموزان

Ø  ايجاد بستر مناسب جهت تعامل فكر و انديشه و نظرات دانش آموزان با مسئولين در فرايند آموزش و پرورش

 

شوراي دبستان توحید پسران

 

در راستاي سياست مدرسه محوري و تفويض اختيارات به مدارس و به منظور توسعه مشاركت ، همكاري و استفاده از تجارب معلمان ، مربيان و اولياي دانش آموزان در اداره مدرسه ، بهبود فرايند تصميم گيري ، ارتقاي كيفي فعاليتهاي آموزشي و پرورشي و اداري ، تدوين برنامه هاي سالانه مدرسه و هماهنگي امور و نظارت بر فعاليتهاي مربوط ، در هر يك از مدارس شورايي به نام شوراي مدرسه تشكيل مي گردد . تركيب اعضا و شرح وظايف شوراي مدرسه به شرح زير است :

 

الف)تركيب اعضا:

 

1- مدير مدرسه اباذر میرزایی قشلاقی

2-مربي تربيتي محمد جواد نوری

3- نماينده شوراي معلمان تقی مرادپور

4- نماينده انجمن اوليا و مربيان به انتخاب انجمن اسحاق علی خوشنامی

 

ب ) شرح وظايف:

 

1- مراقبت و نظارت بر فعاليتهاي مدرسه در چهار چوب اهداف مصوب دوره تحصيلي و مفاد اين آيين نامه .

2- نظارت بر حسن اجراي مصوبات شوراي عالي آموزش و پرورش و دستورالعملهاي مربوط و بخشنامه هاي ابلاغي از سوي وزارت آموزش و پرورش و برنامه ريزي براي توجيه و آموزش عوامل ذيربط .

3- بررسي و تأييد برنامه هاي پيشنهادي سالانه مدرسه كه از سوي مدير ، در چارچوب مقررات و ضوابط مربوط ، به شورا ارائه  مي شود .

4- بررسي و اتخاذ تصميم در مورد پيشنهادهاي ارائه شده از سوي شوراي معلمان ، انجمن اوليا و مربيان و شوراي دانش آموزان .

5- بررسي و تأييد برنامه هاي مربوط به بزرگداشت ايام الله و مناسبت هاي مختلف ديني و انقلابي و ملي .

6- بررسي و تأييد برنامه هاي مربوط به مسابقات علمي ، ورزشي ، فرهنگي و هنري در سطح مدرسه .

7- بررسي و تأييد برنامه اردوها و بازديد هاي دانش آموزان از مراكز علمي ، فرهنگي ، حرفه اي با رعايت ماده 107 اين آيين نامه .

8- بحث و اتخاذ تصميم در مورد چگونگي برگزاري امتحانات با رعايت مقررات و دستورالعملهاي مربوط .

9- تصميم گيري در مورد تشويق و تنبيه دانش آموزان برابر مندرجات بندهاي « 2 و 3 » فصل ششم اين آيين نامه .

10- برنامه ريزي براي تقدير از كاركنان و دانش آموزان نمونه به منظور ارائه الگوهاي شايسته با همكاري انجمن اوليا و مربيان .

11- تصميم گيري در مورد تخلفات امتحانات داخلي دانش آموزان برابر آيين نامه رسيدگي به تخلفات امتحاني .

12- تصميم گيري در مورد لباس و پوشش دانش آموزان ، در چارچوب مباني و ضوابط مندرج در فصل پنجم اين آيين نامه.

13- نظارت بر فرايند بودجه بندي برنامه درسي ارائه شده از سوي شوراي معلمان و تأييد آن براي اجرا .

14- بررسي مشكلات موردي هنرجوياني كه با مسائل خاصي از نظر آموزشي و پرورشي مواجهند و ارائه پيشنهاد به كميسيون خاص ادارات آموزش و پرورش مربوط با توجه به اختيارات كميسيون مذكور .

15-- صدور مجوز اخذ امتحان از دانش آموزي كه در امتحان پاياني(1) داخلي و امتحان جهش تحصيلي و تغيير رشته غيبت موجه داشته است تا دو هفته پس از پايان ايام امتحانات .

(1)  برابر رأي صادره در دويست و سي و چهارمين جلسه كميسيون معين شوراي عالي آموزش و پرورش مورخ 7/4/79 منظور از امتحان پاياني غايبين مجاز در نظام امتحاني نيمسالي امتحانات پايان نيمسال و در نظام سالي امتحانات خرداد و شهريور ماه است

16-بررسي و تصويب پيشنهاد شوراي معلمان در مورد تعيين پايه تحصيلي دانش آموزان دوره ابتدايي مشمول ماده 43 اين   آيين نامه .

17-برنامه ريزي براي كمك به دانش آموزاني كه شرايط استفاده از ماده 54 اين آيين نامه را دارا مي باشند .

18-تصميم گيري در مورد داير بودن مدرسه در ايام تعطيل رسمي و اوقات فراغت ، براي فعاليتهاي فوق برنامه آموزشي و پرورشي ، با مسئوليت مستقيم مدير مدرسه .

19-برنامه ريزي براي ارتقاي هر چه بيشتر دانش معلمان و كاركنان مدرسه .

20-ترويج و گسترش فعاليتهاي آموزشي ، پرورشي و تقويت اعتقادات ديني ، قرآني و نماز و مكارم اخلاقي و فراهم آوردن امكانات و زمينه هاي برگزاري شايسته مراسم گوناگون عبادي- سياسي .

21-بررسي و اتخاذ تصميم در مورد چگونگي ارتقاء مهارت هاي زندگي و اجتماعي مورد نيازدانش آموزان .

22-برنامه ريزي مناسب به منظور توسعه تربيت بدني ، بهبود وضع امكانات ورزشي ، حفظ و توسعه نمودهاي عيني اخلاق و آداب اسلامي ، ارتقاي سطح بهداشت ، بهبود وضعيت فضا و تجهيزات كارگاهي ، آزمايشگاهي و نمازخانه و حفظ محيط زيست .

23-- بررسي و اتخاذ تصميم در مورد نحوه مشاركت مؤسسات و دستگاههاي آموزشي خارج از مدرسه در آموزشهاي علمي و عملي دانش آموزان بر اساس آيين نامه هاي مربوط .

24-بررسي و اتخاذ تصميم در مورد عرضه توليدات و ارائه خدمات حاصل از فعاليتهاي آموزشي (عملي - كارگاهي) دانش آموزان به متقاضيان بر اساس آيين نامه مربوط .

25-- برنامه ريزي مناسب براي برقراري ارتباط و تعامل بين مدرسه و جامعه محلي به منظور بهره مندي از امكانات و ظرفيت هاي پيرامون مدرسه در ارتقاء امور كمي و كيفي مدرسه ..

26-بررسي و اتخاذ تصميم در مورد دانش آموزاني كه با مشكلات اخلاقي و رفتاري خاص مواجه اند با حفظ و رعايت شأن و كرامت انساني آنان و تصميم گيري در مورد دانش آموزان مشمول ماده 84 اين آيين نامه . در چنين مواردي موضوع با حضور مدير ، يكي از معاونين به انتجاب مدير ، يك نفر از مربيان امور تربيتي به انتخاب مربيان و مشاور مدرسه (در صورت وجود مشاور در مدرسه) بررسي و تصميم لازم اتخاذ مي شود .

(( رياست شوراي مدرسه با مدير است و دستور جلسات شوراي مدرسه با نظر اعضاي شوراي مذكور توسط مدير مدرسه تعيين مي شود . مسئوليت اجراي تصميم هاي شوراي مدرسه نيز با مدير خواهد بود . همه كاركنان مدرسه موظفند براي اجراي مطلوب مصوبات شورا همكاري نمايند

 

نتايج

 

دانش آموزان در پايان سالتحصيلي 89-88 به هدف هاي زير كه تعيين شده برسند

 

í    شناخت حقوق خود و ديگران

í    شناخت ارزشها و پايبندي به آنها

í    استفاده معقول از اوقات فراغت

í    پذيرش مسئوليت

í    اعتماد به نفس

í    تقويت ايمان و اعتقاد به خداوند

í    علاقه به تحقيق و پژوهش در زمينه رشته تحصيلي خود

í    ايجاد انگيزه در دانش آموزان جهت ادامه تحصيل

í    توانايي تجزيه و تحليل منطقي مسائل

í    توانايي سازگاري با تغيير

í    اعتقاد به نظم و انضباط و مقررات و توجه به قانون

í    كارآفريني

 

پيشنهادات .

 

í    آموزش مهارت هاي اساسي و بروز به دانش آموزان ارائه شود.

í  برنامه هاي آموزشي چنان تدوين شوند كه دانش آموزان براي ادامه تحصيلات علاقمند شوند.

í    صرفه جويي و كاهش هزينه هاي غير ضروري به منظور افزايش بهره وري و منافع

 

شوراي مدرسه دبستان پسرانه توحید

 

اباذر میرزایی قشلاقی

مدير

 

محمدجوادنوری

مربي پرورشي

 

تقی مرادپور

 نماينده آموزگاران

 

اسحاق علی خوشنامی

نماينده انجمن اوليا و مربيان

پنجشنبه نهم مهر ۱۳۸۸ توسط ابوذر میرزایی |دبستان پسرانه ی توحید شهرک کردزار شهرستان شهریار در سال 1348 تاسیس شده است. این اولین دبستان شهرک می باشد. . در حال حاضر (1388)دارای 5 کلاس با بیش از 120 دانش آموز و به صورت چرخشی می باشد.
مدیر دبستان : ابوذر میرزایی
مربی پرورشی: محمدجواد نوری
آموزگار اول: آقای تقی مرادپور
آموزگار پایه دوم:سرکار خانم قشقائی
آآموزگار سوم:سرکار خانم طباطبائی
آموزگار چهارم: آقای فرامرز کمیجانی
آموزگارپنجم:آقای ناصر مرادی
شماره تلفن های دبستان:
مدیریت : 02623730390
همراه: 09189718890
abozamirzaey@yahoo.com

آشنایی با مدرسه
مقالات
آیین نامه اجرایی مدارس
فعالیتهای مشاوره ای دبستان
نمونه سوالات
مناسبت ها
معاونت پرورشی
برنامه سالانه دبستان
صیانت از طرح ها
گالری عکس
چارت سازمانی
گروه های آموزشی
تماس با ما
مدیر دبستان
شورای مدرسه
شورای معلمین
اولیاء و مربیان

Design By Parstheme